Bitcoin veya Altcoi...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Bitcoin veya Altcoin nasıl alınır?


btc10
(@btc10)
Yardımcı Satoshimaster Yönetici
Katılım : 1 ay önce
Gönderiler: 30
Topic starter  

Bitcoin elde etmenin şuan için 2 yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve zor olanı madencilik yapmak ve madencilik faaliyeti sonucu bitcoin elde etmektir. 2. olarak sa elinde bitcoin bulunduran 3. bir kişiden satın almaktır.

 

Bu adım adım serisinde 2. yol olan 3. kişiden merkezi bir borsa aracılığı ile TL ve Dolar gibi itibari para kullanarak Bitcoin nasıl alırsınız anlatmaya çalışacağım.

 

1.Adım : Merkezi yapıya dayanan güvenilir bir borsa seçimi.

Bitcoin gibi kripto paraların en büyük dayanağı ve tercih sebebi olarak gösterilen özelliği olarak herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan merkeziyet siz bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Ancak merkezsiz olarak faaliyet gösteren borsalarda itibari para (TL,USD vs.) ile kripto para takasını sağlayacak bir yapı kurulmadığından bir kişi veya kuruluş tarafından kurulan merkezi bir borsayı kullanmak zorundayız. Bu nedenle borsa seçimi yapılırken bir çok kişi tarafından tercih edilen ve güvenilirliğini kanıtlamış olması son derece önemlidir.

Borsaları Yerli borsalar ve yabancı borsalar şeklinde 2 ye ayırabiliriz.

Yerli borsalara Paritex, Paribu, Btcturk gibi borsaları sayabiliriz.

Yabancı ve ulusal anlamda faaliyet gösteren borsalara ise StormGain, Binance, Huobi Global, Coinbase Exchange gibi borsaları sayabiliriz.

Ayrıca https://www.coingecko.com/tr/borsalar?country=TR adresinden borsaların hacimsel sıralamasına ulaşabilirsiniz.

Borsa seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir hususta almayı planladığınız kripto para o borsada satılıyor mu.

 

2.Adım : Seçtiğimiz borsada hesap açmak.

Genel hatları ile üye olma işlemi aynı tipik bilgiler doldurularak yapılıyor. Bu bilgileri doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bilgilerinizi doğru olarak doldurmalısınız çünkü kayıt işleminin ardından bir kimlik doğrulama prosedürüne tabi tutulmaktasınız. (genelde) Doğrulama genelde kimlik veya pasaport gibi kişiye özgü belgeler aracılığı ile yapılmaktadır.

Doğrulama işlemi yapmak en fazla sorun yaşanılan ve yapılmaktan kaçınılan bir durum olsa da ileride yaşanması muhtelif bir çok sorunun önüne geçtiğinden zorunlu ve mutlaka yapılması gereken bir durumdur ve bir defa yapılmaktadır.

 

3.Adım : Borsaya itibari parayı (TL,USD) göndermek.

Borsalara itibari para gönderme işlemi genelde EFT, HAVALE veya PAPARA gibi 3.taraf uygulamaları aracılığı ile gerçekleşmektedir. Para genelde 3.taraf uygulamaları ile anında borsa hesabına geçmekle birlikte EFT ve HAVALE yoluyla da kısa sürede borsa hesabınıza geçmektedir.

EFT veya HAVALE işlemi ile yaptığınız para gönderimlerinde genelde gönderim talebi oluşturduğunuzda site size bir kod verir ve bu kodu para gönderimi sırasında açıklama alanına yazmanızı ister bu sayede paranın kimin tarafından gönderildiği kolaylıkla tespit edilebilir.

 

4.Adım : Kripto varlık alımı ve Emir mantığı.

Borsalarda standart olarak 2 durum vardır, alış emri ve satış emri. Alış emri verdiğinizde elinizdeki TL, USD gibi gerçek hayatta kullandığımız paralar ile BTC, ETH gibi kripto para satın alma emri vermiş oluruz. Tam tersi ise satış emri verdiğimizde elimizdeki BTC, ETH gibi kripto paralar ile gerçek hayatta kullandığımız TL, USD gibi paralar almış oluruz. Verdiğimiz emirler gerçekleştiğinde ise alım satım işlemi gerçekleşmiş olur.

Ayrıca elimizdeki bir kripto para ile başka bir kripto parayı direk alabiliriz veya satabiliriz.

 

5.Adım : Alınan kripto varlığı soğuk cüzdana çekmek.

Genelde uzun vade yatırım yapmayı planlayan kişilerin tercih ettiği bir durum olan soğuk cüzdana çekme işlemi belirli bir ücret ödeyerek aldığımız kripto paraların başkası tarafından çalınması veya borsaya ulaşamam durumlarına karşı korumak için yapılan bir uygulamadır.

Soğuk cüzdan denilen olgu flash bellek benzeri yapılarda üretilmiş cihazlar bulunmaktadır ve bu cihazların bilgisayar bağlantısını kestiğinizde internet bağlantısını da kesmiş olursunuz böylece kripto paralarınızı daha güvenli hale getirmiş olursunuz.

Bu konu 1 hafta önce tarafından btc10 tarihinde düzenlendi

Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: