Merkezsiz Borsadan ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Merkezsiz Borsadan Coin veya Token nasıl alınır?


btc10
(@btc10)
Yardımcı Satoshimaster Yönetici
Katılım : 1 ay önce
Gönderiler: 30
Topic starter  

Kripto paraların en büyük dayanağı ve savunduğu temel olgu bir merkezinin olmayışı. Buda kripto para alım satımının da bir merkezsiz borsa aracılığı ile yapılması gerektiği gerçeğini gün yüzüne çıkarmakta. Borsalar günümüzde Merkezi borsalar ve Merkezsiz borsalar olarak 2 ye ayrılmaktadır.

Merkezsiz borsalarda itibari para ( TL, USD vs.) dışında kripto paralar kendi aralarında takas edilebilmekte ancak itibari para ile merkezsiz bir borsada işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle takasta karşı tarafa sunmak için elinizde değeri olan bir kripto varlık bulundurmalısınız.

 

Bu adımlar elinizde hiç kripto para olmadığı varsayımı ile hazırlanmıştır;

 

1. Adım : Çalışma Mantığı

Elinizde hiç kripto para yoksa merkeziyetsiz borsada Trade (ticaret) yapamazsınız. Merkeziyetsiz borsada sistem karşılıklı takas üzerine kurulmuştur. Yani elinizdeki 1 adet "X coinine" karşılık 2 adet "Y coinini" karşılıklı takas etme işlemi yapıyorsunuz.  

 

2.Adım : Merkezi bir borsadan BUSD, USDT veya BNB tarzı fiyatı itibari paraya eşit veya her yerde geçerli bir coin alın.

Merkezi bir borsadan BUSD, USDT veya BNB tarzı fiyatı itibari paraya eşit veya her yerde geçerli bir coin almalısınız. ( Merkezi bir borsadan coin nasıl alınır bilmiyorsanız tıklayın.) Bunu yapma nedeni ise yukarıda da bahsettiğim gibi itibari paranın ( yani gerçek hayatta kullandığımız TL, USD gibi paralar) merkeziyetsiz borsalarda kullanılamaması. (henüz bir yolunu bulunamadı)

Bu nedenle merkezi bir borsadan "MetaMask" tarzı sanal coin cüzdanına aktarılmak üzere bir coin almalısınız, neticede ne alırsanız alın sonuçta takas anında fiyat noktasında bir fark oluşmayacaktır.(oluşsa bile oldukça küçüktür)

3.Adım : Sanal cüzdan oluşturmak.
Piyasa bir çok cüzdan hizmeti veren internet sitesi bulunmaktadır. Her birinin hizmet yapısı hemen hemen aynıdır bu nedenle en çok kullanılanlardan birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Sanal Cüzdanlar;
> MetaMask
> TrustWallet
> MathWallet
> TokenPocket
> WalletConnect
> BinanceChainWallet
> SafePalWallet
> Coin98Wallet

Burada yer alan cüzdan isimlerinden kullanmak istediğinizi arama motorunda aratarak sayfasına ulaşarak gerekli adımları uygulayarak tarayıcı eklentisini yükleyerek cüzdanınızı aktif edin.(Bu kısım ayrıca anlatılmalı)

4.Adım : Merkezi borsadan cüzdana coin transferi.
Merkezi borsada aldığımız token veya coinleri klasik transfer yöntemi ile cüzdan adresimize yollamalıyız.

5.Adım : Cüzdanı merkezsiz borsaya bağlamak.
Merkezsiz borsada genelde "Trade" (ticaret) bölümüne girdiğinizde sistem otomatik cüzdan bağlantısını yapmak için sizi yönlendirir.

6.Adım : Trade işlemini gerçekleştirmek.
Son işlemse Takas etmek istediğiniz coin çiftini seçip işlemi gerçekletirmektir.

 

"Yoksa Siz Merkeziyetsizleştiremediklerimizden misiniz?" 😜 

Bu konu 5 gün önce tarafından btc10 tarihinde düzenlendi

Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: