Adım adım Bitcoin m...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Adım adım Bitcoin madenciliği (Özet)

btc10
(@btc10)
Yardımcı Satoshimaster Yönetici

Kurulum ve işletme maliyetleri oldukça yüksek bir seviyede olduğundan ve kazıdan elde edilen bitcoin miktrı oldukça az olduğundan günümüzde gerçekleri konuşmak gerekirse Bitcoin madenciliği kar anlamında çokta tercih edilebilir durumda değildir. Ancak ben yinede yapacağım diyorsanız.

Hadi başlayalım;

1. Adım: Kendinize bir bitcoin cüzdanı edinin.

Madencilik faaliyetleri sonucunda elde ettiğiniz bitcoinerin birikeceği ve kontrolü sizin elinizde olan bir Bitcoin cüzdanı edinmelisiniz. Bu cüzdan, isterseniz MetaMask gibi sanal bir cüzdan olabileceği gibi istersenizde fiziksel bir cüzdan olabilir.

Teknik olarak elde ettiğiniz bitcoinler ağda saklandığından buradaki amaç sizin ileride bu bitcoinleri transfer edebilmenizi sağlamaktır.

 

2. Adım: Donanım edinmek ve kurulum yapmak.

Günümüzde artık ekran kartı ile Bitcoin madenciliği yapmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda o nedenle Bitcoin madenciliği için özelleştirilmiş ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre yongaları) adı verilen donanımlar üretilmektedir. Bu donanımlar oldukça yüksek işlem gücü üretebilmektedir böylece ağ üzerinde yeni bir blok bulma ve tamamlama ihtimaliniz ortaya çıkmaktadır.

 

3. Adım: Madencilik havuzuna bağlanmak.

Madencilik faliyetlerinizi solo (tek) olarak ta yapabilirsiniz ancak yeni bir blok bulmanız ve o bloktan bitcoin kazanmanıZ oldukça zordur o nedenle bir madencilik havuzuna tabi olup gelir paylaşımı yoluna gitmelisiniz. Madencilik havuzlarının kullanım yüzdelerini aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

 

 

4. Adım: Madencilik programının sistem yöneticisi bilgisayarına kurulması.

Artık donanımınız, bir Bitcoin cüzdanınız ve bir madencilik havuzu seçtiniz, bu yüzden bilgisayarınızda çalışacak bir madencilik programı edinmenin zamanı geldi. Bu program sizi Blockchain ve Bitcoin ağına bağlar. Madencilik yazılımı, madencilere iş teslim eder, çalışmalarının tam sonuçlarını toplar ve tüm bilgileri Blockchain'e geri ekler. Buna ek olarak, Bitcoin madencilik yazılımı madencinin faaliyetlerini izler ve sıcaklık, soğutma, hash oranı ve ortalama madencilik hızı gibi temel istatistikleri gösterir.

Bu konu 3 hafta önce tarafından btc10 tarihinde düzenlendi
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 7 Temmuz 2021 13:56
Konu Etiketleri
Paylaş: